2021 | Winners

Code/Art All Girls Coding Competitions

National CodeYourSelf™ Winners

Coded Self-Portrait Competition

2021 Theme: “Code Your City”

East Region Winners

High School

High School

Kathy N.

12th Grade

Middle School

Middle School

Blair W.

8th Grade

Elementary School

Elementary School

Talia K.

4th Grade

 West Region Winners

High School

High School

Sandarsita G.

10th Grade

Middle School

Middle School

Camille C.

6th Grade

Elementary School

Elementary School

Ames C.

3rd Grade

Midwest Region Winners

High School

High School

Nadya H.

11th Grade

Middle School

Middle School

Madalyn G.

7th Grade

Southwest Region Winners

High School

High School

Manika A.

10th Grade

Elementary School

Elementary School

Saanvi V.

3rd Grade

Southeast Region Winners

High School

High School

Andrea H.

11th Grade

Middle School - (tie)

Middle School - (tie)

Joandra G.

7th Grade

Middle School - (tie)

Middle School - (tie)

Fatima H.

6th Grade

Elementary School

Elementary School

Sophie G.

4th Grade

Southeast Region Finalists

Gabriella R.
Grade 12

Isabella D.
Grade 12

Keren R.
Grade 9

Sabrina I.
Grade 11

Gabriella R.
Grade 9

Maria M.
Grade 10

Nicole C.
Grade 9

Ruby M.
Grade 11

Sofia M.
Grade 12

Keren R.
Grade 12

Rebeca G.
Grade 11

Azya W.
Grade 9

Annette T.
Grade 8

Anika R.
Grade 7

Isabella F.
Grade 7

Kaylee A.
Grade 7

Liana S. 
Grade 8

Micaela C. 
Grade 6

Phoenix A.
Grade 7

Sophia F.
Grade 7

Valerie A.
Grade 7

Adelaide S.
Grade 7

Sahana S.
Grade 8

Veronica P.
Grade 5

Olivia A.
Grade 5

Gabriella A. 
Grade 4

Cecile E.
Grade 5

Federica L.
Grade 3

Alana D.
Grade 3

Juliet D.
Grade 4

Rebecca Y.
Grade 5

Isabella P.
Grade 5

IIishaa M.
Grade 4

Animation

South FL. Competition

High School Winners

1st Place

1st Place

Ariyah B.

9th Grade

2nd Place

2nd Place

Luna M.

10th Grade

Middle School Winners

1st Place

1st Place

Daniella A.

6th Grade

2nd Place

2nd Place

Meyling C.

8th Grade

3rd Place

3rd Place

Kassidy T.

7th Grade

Elementary School Winners

1st Place

1st Place

Isabella P.

5th Grade

2nd Place

2nd Place

Delani G.

3rd Grade

3rd Place

3rd Place

Maya L.

3rd Grade

Interactive

South FL. Competition

High School Winners

1st Place

1st Place

Keren R.

9th Grade

Middle School Winners

1st Place

1st Place

Sophia P.

7th Grade

2nd Place

2nd Place

Stephanie T.

6th Grade

3rd Place

3rd Place

Katia O.

8th Grade

Elementary School Winners

1st Place

1st Place

Brielle O.

5th Grade

2nd Place

2nd Place

Stella O.

3rd Grade

3rd Place

3rd Place

Ari L.

5th Grade

3D Art

South FL. Competition

High School Winners

1st Place

1st Place

Stephanie W.

9th Grade

Middle School Winners

1st Place

1st Place

Sahana S.

8th Grade

2nd Place

2nd Place

Gloria A.

7th Grade

3rd Place

3rd Place

Isabella C.

6th Grade

Elementary School Winners

1st Place

1st Place

Veronica P.

5th Grade

2nd Place

2nd Place

Sabrina L.

5th Grade

3rd Place

3rd Place

Isabella J.

4th Grade

2021 Teacher Recognitions

Teachers Listed Most Often Across Student Submissions

2021 Top Teachers

High School

High School

Rene Barge

Miami Springs Senior High

Middle School

Middle School

Suzanne Banas

South Miami Middle School

Middle School

Middle School

Jenny Llewellyn-Jones

George Washington Carver Middle School

Elementary School

Elementary School

Maria Teresa Valle

Carrollton School of the  Sacred Heart

Congratulations to all Winners & Finalists!

Interested in participating in Code/Art's 2023 Coding Competition?